26 listopada 2017 roku Lions Club Gdańsk Neptun zorganizował dwudziesty siódmy charytatywny uroczysty wieczór koncertowy. W tym roku dla naszych gości... więcej
26/11/2017
27 listopada 2015 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się XXV Uroczysty Wieczór Koncertowy  organizowany przez Lions Club Gdańsk... więcej
27/11/2015
    „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...”. Fragment znanej zapewne nam wszystkim świątecznej piosenki idealnie oddaje charakter... więcej
13/12/2014
Leo Club Gdańsk Artus wznowił swoja działalność w nowym składzie. Aktualnie mamy 14 członków, ale systematycznie angażują się nowe osoby. Jesteśmy... więcej
30/11/2014
15 listopada 2014 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej tradycyjnie odbył się „Dwudziesty czwarty uroczysty wieczór koncertowy” organizowany przez LC... więcej
15/11/2014
W dniu 28.06.2014 roku odbył się festyn dla dzieci z rodzinnych domów dziecka organizowany przez klub Leo Gdańsk Artus. Dzięki uprzejmości gdańskiego... więcej
28/06/2014
15 grudnia 2012 roku po raz ósmy Leo Gdańsk Artus przeprowadziło Akcję Mikołajkową w trzech gdańskich szpitalach. W towarzystwie wspierającego nas co... więcej
15/12/2012
Okres przedświąteczny to co roku czas wzmożonej działalności organizacji charytatywnych. Tak się dzieje również w naszym przypadku - przed świętami na... więcej
20/12/2009
Zaczęło się, emocje sięgają zenitu. Choć faworyt jest oczywisty, to w końcu piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Czy to Mistrzostwa Świata albo finał... więcej
28/06/2009
Choć nie jest to zgodne z prawdą, Polacy uważają Boże Narodzenie za najważniejsze święto w kalendarzu katolickim. Jest ono charakteryzowane za pomocą... więcej
20/12/2008
Ból. Tęsknota. Nuda. Cierpienie. To właśnie uczucia, które na co dzień towarzyszą dzieciom w szpitalach.  Ale 6 grudnia było inaczej! Stało się... więcej
06/12/2008
Szpital nigdy nie sprawia radosnego wrażenia. Szczególnie oddziały dziecięce. Choćby nie wiem ile motylków i misiów zdobiło ściany, ile radosnych... więcej
31/12/2007
Działalność Leo Club Gdańsk Artus, reaktywowanego w październiku 2005 roku, nawiązuje do chlubnej tradycji klubu o tej samej nazwie funkcjonującego w... więcej
31/12/2007

Działalność LEO Club Gdańsk Artus

Działalność Leo Club Gdańsk Artus, powołanego do życia w październiku 2007 roku, nawiązuje do chlubnej tradycji klubu o tej samej nazwie funkcjonującego w Gdańsku w latach dziewięćdziesiątych. Zarówno nasz klub jak i poprzednik działają pod opieką Lions Club Gdańsk Neptun.
W 2005 roku po powrocie z kolejnego letniego obozu Lions postanowiliśmy wraz z grupą przyjaciół włączyć się w działalność klubów Leo, znając zasady ich działania z zagranicznych obozów. Kiedy okazało się ze w okolicy nie ma żadnego klubu Leo postanowiliśmy powołać własny – początki były jednak trudne. Ponieważ było nas jedynie pięcioro nie mogliśmy oficjalnie zarejestrować działalności, choć przecież już działaliśmy, i ten stan rzeczy trwał 2 lata.
Naszą pierwszą akcją były mikołajki (akcja organizowana rokrocznie przez Lions Club Gdańsk Neptun) w 2005 roku nasz klub Leo przejął ją i dzięki pomocy sponsorów udało nam się przygotować oprawę muzyczną i prezenty dla 130 dzieci ze wszystkich oddziałów Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.
Kolejną akcją była organizacja loterii fantowej podczas dorocznego Uroczystego Wieczoru Koncertowego Lions Club Gdańsk Neptun w Filharmonii Bałtyckiej w lutym 2006 roku. W grudniu tegoż roku ponownie przeprowadziliśmy akcję mikołajkową w Szpitalu Wojewódzkim a następnie znów zbiórkę pieniędzy podczas kolejnego koncertu w lutym bieżącego roku.
Z biegiem czasu dzięki nabytym doświadczeniom i powiększonemu stanowi osobowemu naszego klubu pozyskiwaliśmy coraz więcej osób chętnych do pomocy w działaniu.
Wreszcie w październiku 2007 roku oficjalnie zarejestrowaliśmy klub liczący 13 członków, a w listopadzie po raz pierwszy reprezentant Leo Club Gdańsk Artus pojawił się na krajowej konwencji Leo.
Następnie wraz z biegiem lat nasza działalność nabierała rozpędu, zaczęliśmy współpracę z rodzinnym domem dziecka – początkowo zabieraliśmy dzieciaki na mecze siatkówki czy piłki nożnej, później spotykaliśmy się coraz częściej wychodząc do teatru, ale także grając razem w kręgle, aż wreszcie podopieczni rodzinnego domu dziecka zaczęli sami pomagać nam w akacjach charytatywnych, które organizowaliśmy.
W maju 2009 roku zorganizowaliśmy w Gdańsku konwencję krajową Leo, w której udział wzięło prawie 50 Leo z 5 krajów i podobno dobrze się bawiliśmy.
Regularnie uczestniczyliśmy (i nadal uczestniczymy) w konwencjach krajowych, pomagaliśmy w zakładaniu nowych klubów Leo w Olsztynie i Rzeszowie.
Rozwijaliśmy także akcję mikołajkową w szpitalach, odwiedzając rokrocznie trzy szpitale i ponad 200 chorych dzieci, obdarowując je prezentami, ale przede wszystkim oderwaniem od codziennej, szpitalnej rutyny. Do tego zapoczątkowaliśmy podobną akcję w okresie Świąt Wielkanocnych.
Sami stawaliśmy się coraz starsi, wyjazdy na studia i do pracy w innych miastach oraz ograniczenia wiekowe działalności w Leo sprawiły, że działalność naszego klubu zaczęła spowalniać od końca roku 2012.
Na koniec 2013 roku pomagaliśmy Lionom z Klubu Gdańsk Neptun w organizacji dorocznego koncertu charytatywnego, a obecnie skupiamy się na przekazaniu klubu w ręce młodszych, chętnych do kontynuowania działalności w Leo. Mamy nadzieję, że będą mieli jeszcze więcej pomysłów na pomoc innym, a samo działanie w Leo sprawi im równie wiele satysfakcji co nam.

Aleksander Orłowski
Leo Club Gdańsk Artus